Energetický výdej představuje veškerou energii, kterou organismus spotřebuje pro zabezpečení jednotlivých funkcí organismu, fyzickou aktivitu, zpracování a využití přijaté stravy. Celkový energetický výdej nelze odvodit z tabulek. Z tabulek můžeme získat určitý nástin spotřebované energie při pohybových aktivitách (viz článek Hodnota energetického výdeje při jednotlivých pohybových aktivitách v sekci Pohyb). Hodnotu celkového energetického výdeje získáme po sečtení 3 parametrů, které jsou pro tento součet zásadní.
Mezi tyto zásadní parametry patří:
1. Klidový energetický výdej (bazální metabolismus),který představuje určitý podíl celkově vydané energie. Uvádí se, že klidový energetický výdej tvoří 55 – 70% veškeré spotřebované energie. Klidový energetický výdej zajišťuje zachování základních životních funkcí a termoregulaci organismu.
2. Dietou indukovaná termogeneze či postprandiální termogeneze, která vyjadřuje energii potřebnou při zpracování a využití přijímané potravy. Její hodnota se liší na základě druhu přijímaných nutrientů, avšak při konzumaci smíšené stravy tvoří 8 – 12% z klidového energetického výdeje. Odborníci uvádí, že dědiční činitelé podstatně ovlivňují jak hodnotu klidového energetického výdeje, tak i dietou indukovanou termogenezi.
3. Spotřeba energie při pohybové činnosti nezahrnuje pouze záměrně zamýšlené aktivity, ale i aktivity každodenního života tzv. habituální pohybová činnost. Tyto aktivity se podílí na celkovém energetickém výdeji z 20 – 40%. Pohybová činnost hraje při vzniku obezity stále významnější roli. Zvyšující se význam sociálních a ekonomických činitelů negativně působí na provozování pohybových aktivit. V současné době se spekuluje nad tím, že hlavní příčinou poklesu energetického výdeje není pouze nedostatek sportování, ale i snížení obvyklé pohybové činnosti. Zlepšením životního komfortu, rozvojem techniky a automatizace řady činností, se snižuje potřeba pohybu. V pracovním procesu je nahrazována manuální činnost za automatickou. Přestali jsme chodit pěšky a jezdit na kole. Tyto činnosti nahrazujeme pohodlnější hromadnou dopravou a automobily. Do domácností jsme si pořídili nespočet pomocníků pro usnadnění práce. Všechny tyto výdobytky doby nám ulehčují práci, ale zároveň přináší sled jiných problémů.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!